4 põnevat fakti kasiino ajaloost

4 põnevat fakti kasiino ajaloost

1. Indiaanlaste reservaadi kasiinobuum sai alguse ühest bingosaalist

Tänaseks päevaks on indiaani kasiinod tavaline külastuspaik, kuid 1979. aastal polnud neist veel keegi kuulnud. Tol aastal asutas Floridas Seminole hõim bingosaali, mis pani veerema ühe oluliselt suurema palli. Võidusumma suurus oli $2,000 ja see pahandas kohalikke võime, sest see käis vastu igasuguse hasartmänguseadusega (võidusumma oli üle lubatud piiri). Seminole hõim aga võitles vapralt võimudele vastu ja nii võidetigi kohtus ning sellega seati pretsedent teistele hõimudele, kes hakkasid asutama kõrgete panuste ja võidusummadega ärisid oma aladele (reservaadi alad on iseseisvad ja võimudest puutumatud).

2. Mängu “craps” nimi tuleneb sõnast “crabs”

Miks kutsutakse populaarset Põhja – Ameerika täringumängu nimega Craps (ingl k. tähendab see “pask”:)? Siin on mängus aeg, keel ja ajuvabadus. Ajaloolased arvavad, et asi sai alguse tuntud Briti mängust Hazard. Hazardi puhul kutsuti “mao silma” veeretamist “crabs” ehk “krabid” nimega ja keegi ei tea, miks küll. Prantsuse meresõitjad hoidsid seda mängu New Orleansis 1700. aastate keskel elus, kuid ajapikku sai see mõjutusi inglisekeelselt elanikkonnalt ja ajapikku muutus sõna “crabs” sõnaks “craps” ja sellega sai alguse täiesti uus mäng, jättes Hazardi kaugele minevikkus uduseks mälestuseks. Nii et hea nali tõespoolest.

3. Jaapanis on kasiinod ebaseaduslikud (kuid samas on olemas seaduseauk)

Jaapanlased on leidnud seaduses augu, mis puudutab kasiinomänge. Kuigi kasiino pidamine on riigis easeaduslik, siis Pachinko salongid on täiesti lubatud. Pachinko on mänguautomaadi tüüpi mäng, mis teenib mängijatele hõbekuulikesi. Neid kuule saab vahetada alkoholi, mänguasjade või muude auhindade vastu, kuid võitja võib selle asemel küsida ka tasuks “eilisi auhinnamärke”. Neid saab omakorda riigi poolt kontrollitavates poekestes vahetada sularahaks, mis sisuliselt võimaldab riigis, kus kasiino pidamine on keelatud, teenida raha hasartmänguga.

4. Ameerika esimene rassidevaheline kasiino avati 1955. aastal

Meie jaoks siin Eestis on see ehk palju harjumatum teema, kuid USA- s 1950ndatel aastatel oli see eksisteeriv reaalsus – nagu ka muud piirkonnad, oli Las Vegas väga rassistlik koht. Kui hull sai see olla? Meile on see isegi ettekujuteldamatu – näiteks läks üks kuulus mustanahaline laulja Sammy Davis Jr. reeglitevastaselt basseini ujuma ja peale seda lasti bassein veest tühjaks (mustanahalistele olid basseinis ujumine keelatud). Teine juhtum puutudutas USA-s tol ajal väga tuntud lauljat Lorna Dorne’i – tal küll lasti Las Vegases esineda ja isegi hotellis öö veeta, kuid peale tema linnast lahkumist põletati tema kasutuses olnud voodilinad ja käterätid!

Seega kui kõigile rassidele lubatud kasiino ja hotell Moulin Rouge avas oma uksed 24. mail, 1955. aastal, oli see ajalooline sündmus. Peamiselt mustanahaliste linnaossa rajatud kasiino ja hotell sai meeletu tähelepanu osaliseks – selle tantsijad maandusid esimese kuuga USA-s legendaarse “Life” ajakirja esiküljele. Mingil põhjusel suleti see asutus aga valgenahaliste juhtide poolt õige kiiresti – peale 4 ja poolt kuud. Täpset põhjust ei tea keegi öelda. Küll aga oli asutuses ootamatult rahulik kulgemine ja selle sissetulek oli korralik, seega need faktorid ei saanud põhjuseks olla. Sellise koha olemasolu, kasvõi lühikeseks ajaks, oli vägagi märgilise tähendusega.

Loodan, et lugemine oli inspireeriv ja hea meenutus, et kõige taga on pikk põnev ajalugu ja üks lihtne kasiinomäng ei olegi sageli see, mis ta näib, vaid selle taga on palju elusid ja huvitavaid juhtumisi. Soovin ka teile vapustavaid, huvitavaid ja tulusaid ettevõtmisi kasiinomaailmas!