Spordiennustus ja filmid  

Spordiennustus ja filmid  

Tunneme ütlust, et „küll küllale liiga ei tee”, ent nende hasartmängurite puhul, kelle peas pidurid puuduvad, see ei kehti. Sellistel juhtudel ei ole hasartmängud enam meelelahutus, vaid nuhtlus. Sellistest näidetest on piisavalt kirjutatud ajakirjanduses, tehtud filme ning antud välja romaane, mille lõpp ei ole alati õnnelik.

 

Vahel tasub mõnda nendest filmidest vaadata või selleteemalist raamatut lugeda. Nende taustal on hea ka oma suhtumist spordiennustustesse (optibet) või kasiinomängudesse hinnata. Suurem osa nendest filmidest pole kuigi optimistlikud, kuna räägivad inimestest, kes on juba põhjas, kuna ei osanud õigel ajal lõpetada.

 

Meie naabrid Läti ja Leedu said 2014. aastal ühiselt valmis filmi „Mängur”, mis on Eestisse siiani küll vaid otsapidi jõudnud. Filmi peategelane on arst Vincentas. Ta töötab kiirabis, on pälvinud mitmeid kiitusi, aukirju ja tunnustusi, aga on ühtlasi hasartmängusõltlane.

 

Tal on võlad ning teda tüütavad kahtlased inkassomehed. Mida teha? Vincentas leiab põrandaaluse kihlveokontori, kus saab oma arstihariduse proovile panna. Kuid tegu pole tavaliste spordiennustustega.

 

Igaüks saab seal vaadata patsientide haiguslugu ja uuringute tulemusi. Kihlveos panustatakse suuri summasid sellele, kes patsientidest sureb esimesena. Kui küüniline!

 

„Suhteliselt õudne ning eetiliselt kahtlane lugu,“ kirjutas filmi kohta kriitik Dita Rietuma. Ta tunnistab, et film on ühelt poolt väga provokatiivne, kuid teiselt poolt on keskkond, mida filmis näeb, väga reaalne – madalad arstide palgad võivad ka parimaid inimesi piire ületama sundida.

 

Huvitav on see, et sama nimega on tehtud veel üks film „Mängur“. Selle filmi peategelaseks on Axel Freed, andekas inglise kirjanduse professor, kuid ka temal on võlad kaelas ning suured probleemid hasartmängusõltuvusega. Kui ta kaotab kogu raha, võtab ta esmalt juurde elukaaslaselt, varastab seda oma emalt ja läheb iga mänguri paradiisi – Las Vegasesse – lootusega kogu raha tagasi saada.

 

Suuri võite püüdes jäävad inimesed oma sõltuvustesse kinni ja kaotavad iseenda. Parem oleks kui sellised lood jääksid filmidesse, kuna sellist kihlvedu, mille abil saaks oma kaotatud elu tagasi, pole veel loodud.